חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מפגשי תרגול

The self's fulfillment originates more in the cells of the body than in the ego's accomplishments

Philip Helfaer
1998

מהו תירגול ביואנרגטי?

התרגול הביואנרגטי פותח על ידי ד"ר אלכסנדר לואן מייסד האנליזה הביואנרגטית, במטרה להרחיב את מצע הריפוי של המטופל המערב את הגוף הממשי באופן אקטיבי בתוך התהליך המרפא. האנליזה הביואנרגטית מכירה בפגיעות של בני אנוש להיות נתונים לאובדן תחושת ממשות, המשכיות ושייכות, גם כשמושגת בחיים תחושת לכידות גופנפשית טובה דיה. היא מכירה בכך שטראומות התפתחותיות ו/או אירועים טראומתיים, מייצרים מתחים כרוניים עמוקים ברקמות הגופנפש המעוותים את הזרימה הפעימתית החיה והחופשית של העצמי. הבנות בסיסיות אלה ביחס לקיום האנושי, הובילו למסקנה שלעבודת הגופנפש בתוך המרחב הטיפולי, נדרשת תמיכה בעבודת תרגול יומיומית מחוץ לחדר הטיפול. המטרה העמוקה של התרגול היא לתמוך בשימור, בבניה ובשיקום הזרימה האנרגטית החופשית בגוף כתשתית לזרימת התנועה, הרגש והתודעה.

למי מתאים התירגול?

התרגול מתאים למי שנמצא בטפול ומחפש תמיכה לתהליך המרפא גם מחוץ לחדר הטיפול. כמו כן מתאים לכל מי שנכון לאתגרים הפסיכוסומטיים שתרגול זה מציע. כדי לברר התאמה להשתתפות בתרגול, נערך בירור מקדים עם מנחת הקבוצה, שהיא אנליטיקאית ביואנרגטית מוסמכת. השתתפות בקבוצת תרגול יכולה גם לתמוך בתרגול פרטי, בבית, כמו שתרגול טאי צ'י מתרחש ברמה היומיומית בבית, ומתרגל מגיע לשיעור שבועי.

מה קורה בתירגול?

התרגול מתרחש במבנה מעגלי. המנחה בונה תהליך תוך הקשבה לחלון הסבילות ("window of tolerance") של משתתפי הקבוצה, כך שכל משתתף יחווה במידה האפשרית לו מודעות עצמית, הכלה עצמית והבעה עצמית. במהלך התרגול מתעוררים מצבים שונים של הגופנפש, ועולים תכנים שאינם מעובדים מילולית במסגרת התרגול. עיבוד כזה יכול להתאפשר בטיפול הפרטני.

מהי ההנחיה?

ההנחיה בתרגול מובילה תהליך גופני של תרגילים שונים, תוך כדי שימת לב והקשבה אמפטית למה שעובר על המתרגלים תוך כדי העבודה. הקשבה זו מבוססת על ההנחות שתהליכי פעימה אנרגטיים עומדים בבסיס הקיום האנושי, שההיסטוריה שלנו מגולמת בגופינו ושרקמת גוף שאיבדה מהחיות הפעימתית שלה, הינה רקמה שאיבדה מיכולתה להניע את צורכי העצמי. על כן ההנחיה לוקחת בחשבון שתהליכים אנרגטיים בסיסיים ביותר עשויים לעורר תגובות מורכבות: תרגילים העובדים עם נשימה וקרקוע, לדוגמא, הנוגעים עמוק בתנועה האנושית ובמחסומים שלה, עלולים לעורר הצפה ו/או ניתוק. על כן ההנחיה מקפידה לאפשר לכל מתרגל, במהלך כל תרגול, תהליך חי אך מווסת.

מהם התרגילים?

מהלך התרגול משלב את התרגילים הבסיסיים אך היסודיים של לואן, עם הסגנון וההבנה הטיפוליים היחודיים, ניסיונה וסגנונה של המנחה (את התרגילים הבסיסיים שאלכסנדר לואן פיתח ביחד עם אישתו לזלי, ניתן למצוא בספרו "The Way to Vibrant Health" בהוצאת Bioenergetic Press).

רגעים של תרגילים ביואנרגטיים שניתנו לקהל הרחב בזום

מפגשי תירגול ביואנרגטי

תל-אביב

קבוצת התרגול מיועדת למטפלות.ים

בהנחיית:

ענת גיחון

כפר ויתקין

לפרטים נוספים אודות התרגול וליצירת קשר הקליקו

בהנחיית:

אביגיל שחר

נשימה כתנועת חיים בסיסית בהוויית העצמי בתוך קשר

קיבוץ חצור

לפרטים נוספים אודות התרגול וליצירת קשר הקליקו

בהנחיית:

ענת גיחון

יעל שר-שלום מוכיח

דילוג לתוכן